Historia

Apartament zlokalizowany jest w reprezentacyjnej kamienicy przy ul. Rynek 20 w Cieszynie, gdzie dawniej znajdował się Hotel Pod Brunatnym Jeleniem. Budynek z dekoracją elewacji i wnętrz w stylu wiedeńskiego neobaroku powstał w 1912 roku według projektu architekta Kiliana Köhlera. Był wizytówką miasta. Od swych początków hotel gościł wiele znakomitości i koronowanych głów, m. in. księcia Repnina, cara Pawła I, księcia Condé i Marię Teresę (córkę króla Ludwika XVI), cara Aleksandra I, wielkiego księcia Konstantego, generała Kutuzowa, cesarza Ferdynanda, czy też księcia cieszyńskiego Karola Ludwika Habsburga. Najznamienitszym jednak gościem był cesarz Józef II, który zatrzymał się w hotelu dwukrotnie, w 1770 i 1779 roku. Jak opisano powyżej, nie bez przyczyny przedstawiany ”Apartament Cesarski” jest najbardziej prestiżowym, w tej skrywającej wiele historii kamienicy.





Czteropiętrowy budynek przy „Rynku 20”, zaprojektowany przez Kiliana Köhlera, posiada secesyjną elewację o rokokowej stylistyce, nawiązującą do wiedeńskich wzorów. Na wysokim parterze mieściła się dawniej kawiarnia i restauracja, natomiast na pierwszym piętrze znajdował się reprezentacyjny apartament z wyjściem na balkon. Duże okna ozdabiają sztukaterie i wygięte gzymsy. Symetrię fasady podkreśla neorokokowy kartusz ozdobiony płaskorzeźbą jelenia. Wysoki mansardowy dach zwieńczony jest kutą kratą z dawną nazwą hotelu. Hotel „Pod Brunatnym Jeleniem” przebudowany w 1912 roku, był od samego początku miejscem niezwykle luksusowym. Na trzech piętrach znajdowało się 67 pokoi hotelowych z tzw. angielskimi łazienkami, centralnym ogrzewaniem, lodówkami, windą, elektrycznym oświetleniem oraz wentylacją. Wnętrza zostały urządzone według najnowocześniejszych wiedeńskich wzorów. Na parterze znajdowały się luksusowo wyposażone w secesyjnym stylu: kawiarnia, salon dla dam, restauracja serwująca wiedeńskie specjały, sala koncertowa i balowa, zimowa kręgielnia oraz pokoje klubowe.

Chętnie przy kawie spotykali się tutaj Tadeusz Reger, Franciszek Popiołek i Julian Przyboś. Również po II wojnie hotel odwiedzali prominentni goście. Ponoć upojne chwile spędziła w nim jedna z najbardziej barwnych par lat 70-tych - Maryla Rodowicz i Daniel Olbrychski.